News from the Tennessee Valley Sports
SUNDAY, DECEMBER 24, 2006
SPORTS | HOME | ARCHIVES | SPORTS COLUMNS | SCHEDULES

Alabama Sports Writers Association Football All-state Teams

ASWA Super 12

QB: Larry Smith, Prattville, Sr., 6-3, 195.

QB: Rob Ezell, Athens, Sr., 6-1, 185.

QB: Zach Smith, Susan Moore, Sr., 6-1, 185.

QB: Ross Wilson, Hoover, Sr., 5-11, 195.

QB/DB: Jake Overstreet, Thomasville, Sr., 6-1, 205.

RB: Terrance Wilkes, Wadley, Sr., 5-10, 180.

RB Anthony Landrum, Sweet Water, Jr., 6-1, 200.

RB: Terrell Edwards, UMS-Wright, Sr., 6-2, 215.

RB/DB: Stanley Jones, Houston Acad., Sr., 6-1, 180.

WR: Julio Jones, Foley, Jr., 6-4, 205.

OL: Ryan Pugh, Hoover, Sr., 6-3, 290.

OL/DL: Alfred McCullough, Athens, Sr., 6-4, 290.

Mr. Football: Larry Smith, Prattville.

Class 6A
Offense

QB: Larry Smith, Prattville, Sr., 6-3, 195; Ross Wilson, Hoover, 5-11, 185.

RB: Dennis King, Hoover, Sr., 5-8, 180; Joe Wilson, Opelika, Sr., 5-10, 200; RB: Justin Albert, Prattville, Jr., 5-8, 170.

WR: Julio Jones, Foley, Jr., 6-4, 205; Wes Holland, Pelham, Sr., 6-0, 200.

TE: Christian Smith, Huffman, Sr., 6-1, 220.

OL: Ryan Pugh, Hoover, Sr., 6-3, 290; William Vlachos, Mountain Brook, Sr., 6-2. 303; John Michael Boswell, Tuscaloosa Co., Jr., 6-6, 290; Nathan Burow, Grissom, Sr., 6-5, 305; D.J. Looney, Oak Mountain, Sr., 6-2, 285.

PK: Michael Kitchens, Sparkman, Jr., 5-10, 160.

ATH: Roosevelt Byrd, Foley, Sr., 6-1, 205.

Defense

DB: Michael McNeil, Davidson, Sr., 6-3, 205; Phelon Jones, McGill-Toolen, Sr., 6-0, 190; William Albert, Prattville, Sr., 5-9, 165; Dee Finley, Auburn, Jr., 6-3, 195.

LB: Jacoby Thomas, Murphy, Jr., 5-11, 202; Michael DeJohn, Hoover, Sr., 6-0, 219; Chris Brice, Pelham, Sr., 6-0, 215; Kenny Dorsey, Homewood, Sr., 6-0, 240.

DL: Sidell Corley, McGill-Toolen, Sr., 6-4, 260; Josh Chapman, Hoover, Sr., 6-1, 280; Jerrell Harris, Gadsden City, Jr., 6-4, 230; Nick Gentry, Prattville, Sr., 6-2, 265.

PUN: Cody Daniel, Opelika, Sr., 6-0, 175.

ATH: Ricardo Bates, Prattville, Sr., 5-11, 175.

Coach of the Year: Bill Clark, Prattville.

Back of the Year: Larry Smith, Prattville.

Lineman of the Year: Ryan Pugh, Hoover.

Honorable mention

Quarterbacks: Jesse Carroll, Clay-Chalkville, Jr., 6-1, 190.

Running backs: Justin Rogers, Vestavia Hills, Jr., 5-11, 180; Reggie Hunt, Daphne, Jr., 5-10, 180; George Fluckum, Satsuma, Sr., 6-0, 195.

Wide receivers: Quindarius Carr, Huntsville, Sr., 6-2, 180; Justin Diliberto, Spain Park, Sr., 5-8, 160; Ralph Spry, Auburn, Sr., 5-11, 165.

Tight End: Hunter Houston, Mountain Brook, Sr., 6-5, 210.

Offensive Linemen: Hunter Bentley, Pelham, Sr., 6-2, 230; Aaron Brundidge, Central-Phenix City, Sr., 6-2, 335; Patrick Crump, Hoover, Sr., 6-4, 285; Thomas Gray, Vestavia Hills, Sr., 6-3, 270; Donnie Jones, Oxford, Sr., 6-0, 245; Marquese Maye, Daphne, Sr., 6-1, 330; Shaun White, Opelika, Sr., 6-1, 265.

Placekickers: Josh Lauderdale, Pell City, Sr., 6-4, 190; Parker Stinnett, Enterprise, Jr., 5-11, 170.

Defensive backs: Kenny Baker, Homewood, Sr., 6-1, 180; Jeremy Flowers, Gadsden City, Sr., 6-0, 200; Hunter Gregory, Tuscaloosa Co., Jr., 5-10, 170; Camyren Stokes, Hoover, Sr., 5-7, 163.

Linebackers:Terry Bates, Gadsden City, Jr., 5-9, 160; Adrien Cole, McGill-Toolen, Jr., 5-10, 210; Rodney Garrott, Sparkman, Sr., 6-2, 235; Accerio Hargrave, Hueytown, Jr., 5-10, 190; Spencer Pybus, Northview, Jr., 6-1, 215; Sam Trammell, Opelika, Sr., 6-2, 220; Ashe Welliver, Smiths Station, Sr., 5-9, 215; Charlie Wilson, Sidney Lanier, Sr., 5-11, 185.

Defensive linemen: Willie Bohannon, Blount, Jr., 6-2, 218; Sean Dailey, Hewitt-Trussville, Sr., 6-3, 245; Willie Mixon, Opelika, Sr., 6-0, 220; Albert Rocker, Sparkman, Sr., 6-3, 210; Justin Sanders, Buckhorn, Sr., 6-4, 270; Marlon Sanders, Pell City, Sr., 5-11, 270.

Punters: Anthony Foster, LeFlore, Sr., 5-11, 200.

Athlete: Junior Gray, Gadsden City, Sr., 5-11, 185; Charles McClain, Oxford, Sr., 5-8, 155; Tyler Robbins, Homewood, Sr., 6-0, 170; Darnodo Smith, Carver-Montgomery, Sr., 5-9, 185.

Class 5A
Offense

QB: Rob Ezell, Athens, Sr., 6-1, 185.

RB: Terrell Edwards, UMS-Wright, Sr., 6-2, 215; Frank Warren, Pleasant Grove, Sr., 5-10, 180; Michael Abernathy, Russellville, Jr., 6-1, 251.

WR: Jacquez Pride, Athens, Sr., 5-10, 170; Brandon Gibson, UMS-Wright, Sr., 6-2, 190.

TE: Kendric Cook, Etowah, Jr., 6-4, 225.

OL: Taz Tillery, Russellville, Sr., 6-2, 280; Zac Hubbard, McAdory, Sr., 6-3, 230; Scotty Sasser, Eufaula, Sr., 5-11, 308; Gregory Calhoun, Benjamin Russell, Sr., 6-5, 285; Rodney Hudson, B.C. Rain, Sr., 6-3, 295.

PK: John Nyquist, Cullman, Sr., 5-10, 165.

ATH: Jerrel Jernigan, Eufaula, Sr., 5-10, 175.

Defense

DB: Ryan Williams, B.C. Rain, Sr., 5-11, 182; Caleb Mitchell, Russellville, Jr., 6-1, 180; Demarcus Covington, John Carroll, Sr., 6-2, 190; Cameron O’Neal, Citronelle, Sr., 5-10, 195.

LB: Robert Cook, Parker, Sr., 6-3, 210; Terrance Thomas, Eufaula, Sr., 6-1, 211; Eltoro Freeman, Benjamin Russell, Sr., 6-1, 200; Stanley Scarbrough, Fairfield, Sr., 5-11, 225.

DL: Alfred McCullough, Athens, Sr., 6-4, 290; Nick Fairley, Williamson, Sr., 6-4, 258; Jamison Wadley, Etowah, Sr., 6-4, 230; Jomarcus Savage, J.O. Johnson, Jr., 6-3, 260.

PUN: Mark Prevost, Walker, Sr., 5-11, 165.

ATH: Karlos Jones, Athens, Sr., 6-2, 285.

Coach of the Year: Bryant Vincent, Greenville.

Back of the Year: Rob Ezell, Athens.

Lineman of the Year: Alfred McCullough, Athens.

Honorable mention

Quarterbacks: Slade Smith, Fort Payne, So., 6-1, 185. Running backs: Ivan Matchett, St. Paul’s, Jr., 5-10, 220; Jermaine Mixon, Mortimer Jordan, Sr., 5-11, 200; Evan Reddick, Etowah, Jr., 5-11, 190.

Wide receivers: Randy Posey, Fort Payne, Sr., 5-9, 145.

Tight End: None.

Offensive Linemen: Ryne Baxter, St. Paul’s, Jr., 6-0, 250; J.J. Gotlieb, UMS-Wright, Sr., 5-11, 275; Sam Green, Fairfield, Sr., 6-3, 300; Nathaniel Hood, West End-Birmingham, Sr., 6-6, 330; Antoine McClain, Anniston, Jr., 6-6, 305; Wes Nichols, Briarwood, Sr., 6-2, 275; Zach Swindall, Charles Henderson, Sr., 6-1, 255; Pat Peagler, Greenville, Sr., 5-11, 285; Caleb Thomas, Decatur, Sr., 6-3, 280; Dominique Williams, J.O. Johnson, Sr., 6-4, 300.

Placekickers: Jesus Garcia, Etowah, Sr., 5-9, 155.

Defensive backs: Cedrick Austin, Mortimer Jordan, Sr., 6-1, 180; Erick Daniel, Fairfield, Sr., 5-8, 170; Brandon Dow, McAdory, Jr., 5-9, 160; Qualo Dunn, Valley, Sr., 5-8, 150; Jermaine Sims, Anniston, Sr., 6-2, 190.

Linebackers: Riley Barncastle, John Carroll, Sr., 5-11, 190; Caleb Blanton, Hartselle, Sr., 5-11, 170; Charles Conwell, Bibb Co., Jr., 6-0, 180; Rolando McClain, Decatur, Sr., 6-4, 250; Alvin Nash, McAdory, Jr., 6-0, 190; Kelcius Pate, Greenville, Sr., 6-1, 190; Conrad Plunck, UMS-Wright, Sr., 5-10, 185; Richard Sutton, Shelby Co., Sr., 6-2, 200; Johnny Thompson, Valley, Jr., 6-1, 205; DeAndre Wilson, Talladega, Sr., 5-11, 195.

Defensive linemen: John Burrow, Mortimer Jordan, Jr., 6-4, 230; Brandon Lewis, Pleasant Grove, Jr., 6-3, 260.

Punters: Ley Bell, UMS-Wright, Sr., 6-3, 152.

Athlete: Nick Johnson, Fort Payne, Jr., 5-11, 182; Burton Scott, Vigor, Jr., 6-1, 190; Demond Washington, Tallassee, Sr., 5-9, 170; Xavier Crews, Eufaula, Jr., 5-9, 155.

Class 4A
Offense

QB: Jake Overstreet, Thomasville, Sr., 6-1, 205; Jake Welch, Alexandria, Sr., 6-2, 200.

RB: Marquis Chapel, Dora, Sr., 5-11, 205; Terrell Stewart, Alexandria, So, 5-10, 180; Ladarrius McNeil, Andalusia, Sr., 6-1, 192.

WR: Shannon Cahill, Guntersville, Sr., 6-0, 190; Zack Shaw, Trinity, Sr., 6-3, 195.

TE: Tana Patrick, North Jackson, So., 6-3, 204.

OL: Jared Cooper, W.S. Neal, Sr., 6-4, 295; Brandon Earl, North Jackson, Sr., 6-4, 305; Josh Smithart, Andalusia, Sr., 6-3, 295; Adam Clevenger, Corner, Sr., 6-5, 275; Cody Friddle, Thomasville, Jr., 6-0, 180.

PK: Graham Sutter, St. James, Sr., 5-8, 155.

ATH: Chaz Rogers, Guntersville, Jr., 6-1, 195.

Defense

DB: J.D. Jackson, Wilson, Sr., 6-3, 172; Hunter McBride, Dadeville, Sr., 6-0, 180; Alex Buford, Thomasville, So., 6-0, 170; Terrance Walker, T.R. Miller, Sr., 6-1, 168.

LB: Nico Johnson, Andalusia, So., 6-2, 200; Katrell Watters, Thomasville, Jr., 6-0, 225; Jacob Meredith, Guntersville, Sr., 5-10, 185; Cameron Nye, East Limestone, Sr., 6-0, 170.

DL: Penton Shook, Trinity, Jr., 6-0, 205; James Brown, Central-Tuscaloosa, Jr., 6-4, 285; Chavis Williams, Dora, Sr., 6-5, 218; Terrell Holce, Beauregard, Jr., 6-2, 220.

PUN: Jordan Warren, Alexandria, Sr., 6-6, 200.

ATH: Josh Machlin, Columbia, Sr., 5-10, 160.

Coach of the Year: Phil Isom, Guntersville.

Back of the Year: Jake Overstreet, Thomasville.

Lineman of the Year: Jared Cooper, W.S. Neal.

Honorable mention

Quarterbacks: Marquis Barksdale, W.S. Neal, Sr., 5-10, 205.

Running backs: Nykeem Barton, W.S. Neal, Sr., 5-9, 190; A.C. Collier, Madison Co., Sr., 5-10, 188; Derrick Green, Ardmore, Jr., 6-2, 190; Josh Gunther, Guntersville, Jr., 5-11, 180; Delvonte Harris, Thomasville, Jr., 6-0, 165; Reginald Melton, Ashford, Sr., 5-9, 215; DeMario Pippen, Central-Tuscaloosa, Jr., 5-9, 186.

Wide receivers: Demarquis Besteda, Jackson, Sr., 6-3, 180; Kaleb Shaw, Hamilton, Sr., 6-1, 170; Ethan Vinyard, Alexandria, So., 5-9, 175.

Tight End: Chad Gossett, Cherokee Co., Sr., 6-0, 200; Justin Howard, W.S. Neal, Sr., 6-1, 245.

Offensive Linemen: Byron Bibbs, Saks, Sr., 6-0, 235; Ryan Creel, Dora, Sr., 6-3, 245; Chris Matthews, Madison Co., Sr., 6-3, 325; Demetrius Mitchell, Daleville, Jr., 6-2, 220.

Placekickers: None.

Defensive backs: Bo Ayers, Elmore Co., Sr., 5-9, 165; Matthew Sample, Jemison, Sr., 6-1, 195; Ty Schrader, North Jackson, Jr., 5-10, 175; Lavertis Towns, Dora, Jr., 6-4, 210.

Linebackers: Seth Franks, Corner, Sr., 6-1, 215; Justin Gomez, T.R. Miller, Sr., 5-9, 202; Blake Jennings, Alexandria, Sr., 5-10, 200; Reggie Terrell, Midfield, Sr., 6-2, 200.

Defensive linemen: Jacob Craig, Wilson, Jr., 6-2, 230; Andrew Davis, Brooks, Sr., 6-7. 210; Eddie Evans, Ashford, Sr., 6-1, 290; Michael Everly, Alexandria, Sr., 6-0, 200; Bryan Renforth, Alexandria, Sr., 6-0, 185.

Punters: Cory Cupps, Corner, Sr., 6-1, 190.

Athlete: Michael Berry, Andalusia, Jr., 6-2, 195; Jonas Randolph, Daleville, Jr., 5-10, 185; Michael Thomas, Escambia Co., So., 5-10, 165; Jeremy Williams, Central-Tuscaloosa, Jr., 6-0, 200.

Class 3A
Offense

QB: Zach Smith, Susan Moore, Sr., 6-1, 185.

RB: Michael Scott, Geneva, Sr., 5-9, 200; Lanell Wilson, Clay Co., Sr., 5-10, 180; Kenneth Kimbrough, Clarke Co., Jr., 6-0, 205.

WR: Daniel Berry, Colbert Heights, Jr., 6-5, 185; Justin O’Dell, Susan Moore, Sr., 5-10, 165.

TE: Tim Wooldridge, Elkmont, Sr., 6-3, 210.

OL: David Barrington, Montgomery Acad., Sr., 6-3, 245; Jonathan Owens, Susan Moore, Jr., 6-5, 275; C.J. Gosa, Gordo, Jr., 6-2, 255; Michael Ellis, Clay Co., Sr., 6-3, 260; Daniel Garrett, Pike Co., Sr., 6-1, 267.

PK: Win Knight, Clay Co., Jr., 5-10, 150.

ATH: Tobias Lee, Pike Co., Sr., 6-4, 220.

Defense

DB: D.J. Wiggins, Abbeville, Sr., 6-1, 185; Kevin Marshall, Pike Co., Sr., 6-1, 190; Lance Clark, Madison Acad., Sr., 5-11, 190; Eric McDonald, Mobile Chr, Sr., 6-2, 170.

LB: Greg Myrick, Glencoe, Jr., 5-11, 180; Brad Smith, Clements, Jr., 6-0, 200; Martez Boykin, Pike Co., Sr., 6-0, 225; Erich Crowson, Madison Acad., Sr., 6-1, 210.

DL: Jhrron Spencer, Aliceville, Sr., 6-2, 255; Jordan King, West End-Walnut Grove, Jr., 5-11, 205; Dex Campbell, Plainview, Sr., 6-5, 260; Derrick Stanley, Good Hope, Sr., 5-8, 200.

PUN: Patrick Tatum, Sylvania, Sr., 6-2, 205.

ATH: Darrell Reynolds, Pike Co., Jr., 5-8, 182.

Coach of the Year: Wayne Grant, Pike Co.

Back of the Year: Zach Smith, Susan Moore.

Lineman of the Year: Jhrron Spencer, Aliceville.

Honorable mention

Quarterbacks: Jeremy Yates, Colbert Heights, Jr., 6-0, 190.

Running backs: Cameron Cross, New Hope, Jr., 5-8, 155; Jermaine Garner, Aliceville, Sr., 6-1, 178; Tim Simon, Cordova, So., 6-1, 185.

Wide receivers: Jeremy Craig, Clements, Sr., 6-1, 180; Josh Kidd, Plainview, So., 5-11, 165.

Tight End: Tyler Gilliland, Susan Moore, Sr., 6-5, 225; Jake King, West End-Walnut Grove, Sr., 6-1, 200.

Offensive Linemen: Brent Beagles, Geneva, Jr., 6-4, 210; Jeremy Day, Mobile Chr., Sr., 6-2, 290; Gabe Graves, Glencoe, Jr., 6-1, 225; Justin Seabrook, Sardis, Sr., 6-3, 230; Josh Sommerville, Aliceville, Sr., 6-2, 220; Landon Sullivan, Winfield, Sr., 6-2, 226.

Placekickers: Josh Cooper, Clements, Sr., 6-1, 150; Jonah Fryfogle, Mobile Chr, Sr., 5-10, 165.

Defensive backs: Harris Brown, Montgomery Acad., Sr., 6-2, 180; Mike Laster, Leeds, Sr., 6-0, 170; Duane Owens, Clarke Co., Jr., 5-9, 165; Zack Townley, Winfield, Jr., 5-11, 170.

Linebackers: Justin Byrd, Washington Co., Sr., 6-3, 220; Dee Clark, Sheffield, Sr., 5-10, 240; Travis Grandy, Leeds, Jr., 5-11, 210; Chris Parris, Clay Co., Sr., 5-10, 160.

Defensive linemen: Monta Lewis, Abbeville, Sr., 6-3, 225; Chris Oliver, Aliceville, Sr., 6-2, 275; Zac Stansell, Montevallo, Sr., 6-2, 220.

Punters: Blaine Carlisle, Sardis, Sr., 5-11, 145; Earlie Jones, Gordo, Jr., 5-7, 145.

Athlete: Justin Craig, Sumiton Chr., Sr., 6-0, 175; Chase Horn, Clay Co., Jr., 6-0, 175.

Class 2A
Offense

QB: Brad Smelley, American Chr., Jr., 6-3, 213.

RB: Brian Exley, Geneva Co., Sr., 6-0, 182; Stanley Jones, Houston Acad., Sr., 6-1, 180; Blake Turner, Addison, Sr., 6-1, 185.

WR: Mardrecas Hood, Pickens Co., So., 6-3, 175; Johnny Williams, Leroy, Jr., 5-10, 175 .

TE: Lemanski Ware, Lanett, Jr., 6-2, 200.

OL: Bryan Lankford, Leroy, Sr., 6-5, 315; Chris Graben, Fyffe, Jr., 6-2, 300; Matt Smith, Tanner, Sr., 6-5, 275; Ace Beam, Addison, Sr., 5-11, 175; Robert Benefield, Woodland, Sr., 5-11, 245.

PK: Luke Sheehan, American Chr., Sr., 5-8, 150.

ATH: Trae Strain, Woodland, Sr., 5-10, 187.

Defense

DB: Nick Hinton, Pleasant Valley, Jr., 5-6, 135; Chris Weaver, Leroy, Jr., 6-0, 200; Mike Waldon, Loachapoka, Sr., 5-10, 172; David Ryan, Westbrook, Jr., 5-8, 150.

LB: Davis Flowers, Houston Acad., Sr., 6-3, 220; Terrell Johnson, Southern Choctaw, Sr., 6-2, 215; Corey Hart, Loachapoka, Sr., 6-1, 225; Craig Weaver, Leroy, Sr., 6-2, 235.

DL: Devon Hayes, Lineville, Sr., 6-5, 292; Seth Headley, Leroy, Sr., 5-10, 190; Richard Stone, Piedmont, Sr., 6-1, 195; Michael Williams, Pickens Co, Jr., 6-6, 235.

PUN: Josh Stimpson, Sand Rock, Sr., 5-10, 160.

ATH: Chris Johnson, Fyffe, Jr., 6-0, 185.

Coach of the Year: Danny Powell, Leroy.

Back of the Year: Stanley Jones, Houston Acad.

Lineman of the Year: Devon Hayes, Lineville.

Honorable mention

Quarterbacks: Tyler James, Westbrook, Sr., 5-9, 170; Quinton Prothro, Randolph Co., Sr., 6-2, 180; Lemarcus Wright, Lanett, Jr., 6-3, 220.

Running backs: Ronald Bracey, Leroy, Sr., 5-9, 160; Tony Ellis, Flomaton, So., 5-8, 165.

Wide receivers: Jarad Jackson, Holy Spirit, Sr., 6-3, 180; Rashadd Smith, Geneva Co., Sr., 6-0, 155.

Tight End: A.J. Young, Piedmont, Jr., 6-0, 185.

Offensive Linemen: Terry Buford, Loachapoka, Sr., 6-3, 305; Adam Crosby, New Brockton, Sr., 5-8, 185; Chase Givens, Houston Acad., Sr., 5-8, 150; Stoney Jackson, Luverne, Jr., 6-2, 195; Tyler Johnson, Bayside Acad., Sr., 6-0, 310; Johnny Mize, Flomaton, Sr., 5-11, 195; Don Zetler, American Chr., Sr., 6-2, 180.

Placekickers: Jake Ridgeway, Fyffe, Sr., 5-7, 150.

Defensive backs: Derek Cannady, Hale Co., So., 5-10, 165; Ben Ford, American Chr., Sr., 6-0, 165; James Gannon, Houston Acad., Sr., 5-10, 160; Jay Johnson, Southern Choctaw, Sr., 5-7, 160; Quincy Potter, Randolph Co., Sr., 6-0, 180.

Linebackers: Clay Bowen, Ider, Sr., 6-0, 210; Cory Crawford, Section, Sr., 5-10, 180; Kaleb Futral, Woodland, Jr., 5-9, 175; Brandon Oliver, Fultondale, Sr., 5-11, 183; Ricky Parker, Lineville, Sr., 5-11, 185; Joe Tarwater, Houston Acad., Jr., 6-3, 210.

Defensive linemen: Jonathon Herron, Hale Co., Jr., 6-1, 205; Mario Jones, Luverne, Sr., 6-4, 190; Cody White, Section, Sr., 5-6, 170.

Punters: Scott Walton, Flomaton, Sr., 6-2, 170.

Athlete: Marty Anderson, Goshen, Jr., 6-0, 235; Clint Moseley, Leroy, So., 6-3, 180; Stormy Stevens, Section, Sr., 6-0, 185.

Class 1A
Offense

QB: Jamie Hampton, Cedar Bluff, Sr., 6-3, 190.

RB: Anthony Landrum, Sweet Water, Jr., 6-1, 200; Terrance Wilkes, Wadley, Sr., 5-10, 180; Ja’Rod Brock, Ragland, Jr., 5-8, 160.

WR: Nick Andrews, Maplesville, Jr., 5-8, 170; Cameron Hebert, Berry, Sr., 5-11, 200.

TE: Michael Richardson, Cedar Bluff, Sr., 6-0, 190.

OL: Austin Hayes, Cedar Bluff, Sr., 6-3, 255; Joey Sunday, Zion Chapel, Sr., 5-9, 285; Wes Burnett, Sweet Water, Jr., 6-1, 185; Wesley Hall, Brantley, Sr., 6-0, 240; Clay Dodd, Lynn, Sr., 6-3, 250.

PK: Jake Nobles, Providence Chr., Jr., 6-2, 175.

ATH: Chase Edwards, Donoho, Jr., 5-9, 155.

Defense

DB: Brandon Dunn, Donoho, Sr., 6-1, 180; Justin Hollingsworth, Ragland, Sr., 5-9, 165; Jerome Adams, St. Jude, Jr., 6-1, 185; Drew Luker, Sweet Water, Jr., 6-3, 170.

LB: Jeffrey Daniels, Brantley, Sr., 6-2, 225; Dominic Holt, Sweet Water, Sr., 5-9, 210; Jeffery Williams, Frisco City, Sr., 6-0, 205; Ty Tyler, Ariton, Sr., 5-10, 175.

DL: Aymar Johnson, A.L. Johnson, Sr., 5-11, 215; Jarvaris Stover, Speake, Sr., 6-2, 235; Brandon Williams, McIntosh, Jr., 6-2, 240; Jacques Lockett, Sweet Water, Sr., 5-10, 170.

PUN: Robby Ballard, Fruitdale, Sr., 6-1, 250.

ATH: Caleb Thomas, Donoho, Sr., 6-2, 175.

Coach of the Year: James Rutherford, McIntosh.

Back of the Year: Terrance Wilkes, Wadley.

Lineman of the Year: Dominic Holt, Sweet Water.

Honorable mention

Quarterbacks: John Andrews, Maplesville, Sr., 6-0, 165.

Running backs: Chris Booker, Brantley, Jr., 5-9, 165; Nick Borden, Speake, Sr., 5-11, 200; Keith Hollingsworth, Berry, Sr., 5-11, 170.

Wide receivers: Dustin Atkinson, Sulligent, Sr., 6-0, 185; Danny Bise, Florala, Jr., 6-0, 180; Matthew Cagle, Lynn, Sr., 6-1, 165; Ephraim Johnson, Frisco City, Jr., 5-10, 175.

Tight End: Craig Sanders, Ariton, So., 6-4, 215.

Offensive Linemen: Brian Colburn, Cedar Bluff, Sr., 6-0, 205; Hunter Collins, Berry, Jr., 6-3, 215; Marvelous Cunningham, Millry, Sr., 6-1, 210; Tyrell Embry, Ragland, Sr., 5-10, 250; Bobby Fleming, Florala, Sr., 6-2, 240; Jerry Lee King, Gaston, Sr., 6-0. 220; Ted Reed, McIntosh, Jr., 6-4, 416.

Placekickers: Ty Glass, Sweet Water, Sr., 6-0, 150; Robert Gollhardt, Gaylesville, Sr., 5-10, 130.

Defensive backs: DeAngelo Hill, Frisco City, Sr., 5-10, 170; Calvin Mulkey, Florala, Jr., 5-9, 160.

Linebackers: Caleb Aldridge, Hubbertville, Jr., 5-10, 165; Steve Cagle, Lynn, Jr., 5-10, 210; Josh Draper, R.A. Hubbard, So., 6-4, 200; Brock Guy, Millry, Sr., 6-1, 205; Derrick Orr, Collinsville, Sr., 6-0, 215; Brad Pike, Maplesville, Jr., 5-9, 205; Reggie Virges, Talladega Co. Central, Jr., 5-10, 205.

Defensive linemen: Nakia Dennis, Sweet Water, Jr., 6-2, 260; Corey Latham, Brantley, Sr., 5-11, 180; T.J. Perkins, Frisco City, Sr., 6-1, 260.

Punters: None.

Athlete: Colton Whittington, Appalachian, Sr., 6-2, 222.

AISA
Offense

QB: Andrew Pearce, Kingwood Chr., Sr., 6-1, 175.

RB: Walter Arrington, Bessemer Acad., Sr., 5-8, 175; Derek Conner, South Choctaw Acad., Sr., 6-2, 190; Blake Thomas, Macon-East, Sr., 5-9, 185.

WR: Cody Owens, Kingwood Chr., Sr., 6-3, 190; Allen Sasser, Crenshaw Chr., Sr., 6-4, 180.

TE: Patrick Castleman, Sumter Acad., Sr., 6-2, 195.

OL: Austin Butler, South Choctaw Acad., So., 6-3, 295; Murray Keasler, Morgan Acad., Sr., 6-2, 280; Matthew Walden, Crenshaw Chr., Sr., 6-2, 200; Parker Headley, Shelby Acad., Sr., 6-4, 295; Chris Stone, Wilcox Acad., Sr., 6-3, 280.

PK: Drew Harrell, Lowndes Acad., Sr., 5-9, 158.

ATH: Warren Collier, Faith Acad., So., 5-11, 175.

Defense

DB: Ty Newton, Fort Dale Acad., Sr., 6-0, 178; KaDavius Niles, Faith Acad., Sr., 5-10, 165; Walker Gantt, Macon-East, Sr., 6-1, 185; Chad Newton, Autauga Acad., Sr., 6-0, 175.

LB: Nathan Bonds, Southern Acad., Sr., 5-10, 196; Drew Bozeman, Wilcox Acad., Sr., 6-0, 195; Trent Pate, Lowndes Acad., Sr., 5-10, 175; Al Hawthorne, Faith Acad., Sr., 5-10, 210.

DL: Kanon Burt, Bessemer Acad., Sr., 6-5, 240; Ryan Nixon, Bessemer Acad., Sr., 6-1, 210; Chip Lovelady, Shelby Acad., Sr., 6-0, 200; Adam Brown, Southern Acad., Sr., 5-11, 200.

PUN: Chad Dickinson, Clarke Prep, So., 6-0, 175.

ATH: Tray Bonner, Cottage Hill Chr., Sr., 6-3, 190.

Coach of the Year: Mark Freeman, Bessemer Acad.

Back of the Year: Walter Arrington, Bessemer Acad.

Lineman of the Year: Kanon Burt, Bessemer Acad.

Honorable mention

Quarterbacks: John Yates, Edgewood, Sr., 6-2, 215; Morgan Ogilvie, Bessemer Acad., Jr., 6-0, 180.

Running backs: Matt Bouler, Southern Acad., Jr., 5-11, 175; Ryan Smith, Chambers Acad., So., 6-0, 230; Barry Meeks, Patrician Acad., Sr., 5-9, 170.

Wide receivers: Chad Mansmann, Edgewood Acad., Sr., 5-8, 160; Jake Doughty, Pickens Acad., Sr., 5-9, 170.

Tight End: Jack Sims, Wilcox Acad., Sr., 5-10, 165.

Offensive Linemen: Matt Barnes, Jackson Acad., Sr., 6-0, 230; Adam Jordan, Clarke Prep, Sr., 6-4, 220; Brett Kitrell, Glenwood, Sr., 5-10, 240.

Placekicker: Webb Broussard, Southern Acad., So., 5-9, 165.

Defensive backs: Mika Jones, Fort Dale Acad., Sr., 6-0, 207; Brandon Montz, Southern Acad., Sr., 5-11, 160; Zac Napier, Bessemer Acad., Sr., 6-0, 170.

Linebackers: Alex Mayfield, Pickens Acad., Sr., 6-0, 195; Joe Drew, Escambia Acad.,. Sr., 5-10, 225; Wesley Grantham, Lowndes Acad., Jr., 5-11, 220; Adam Ledger, Edgewood Acad., Sr., 6-0, 185; Brent Waddell, Tuscaloosa Acad., Sr., 6-1, 190.

Defensive linemen: Robin Hagood, Lowndes Acad., Sr., 6-6, 193; Steven Maloney, Faith Acad., Sr., 6-1, 185; Ethan Abbott, Kingwood Chr., Jr., 6-3, 285.

Punter: None.

Athlete: Ben Negus, Cottage Hill Chr., Sr., 5-9, 165; Lance Gibson, Patrician Acad., Sr., 5-9, 175.

Save $84.50 a year off our newsstand price:
Subscribe today for only 38 cents a day!

Leave feedback
on this or
another
story.

Email This Page


  www.decaturdaily.com