News from the Tennessee Valley Sports
SUNDAY, FEBRUARY 11, 2007
SPORTS | HOME | ARCHIVES | SPORTS COLUMNS | SCHEDULES

High School Area Basketball Tournaments

GIRLS

Class 1A, Area 11 at Meek

Monday

Speake 66, Lynn 51

Thursday

Mount Hope 41, St. Bernard 39

Speake 68, Meek 52

Saturday

Speake 65, Mount Hope 49

Class 1A, Area 15

at Hazlewood

Tuesday

Tharptown 53, Athens Bible 48

Thursday

R.A. Hubbard 62, Decatur Heritage 47

Hazlewood 74, Tharptown 33

Monday

R.A. Hubbard vs. Hazlewood, 6 p.m.

Class 2A, Area 10 at Addison

Thursday

Cold Springs 77, Oakman 46

Addison 56, Winston County 30

Saturday

Cold Springs 55, Addison 46

Class 2A, Area 15 at Tanner

Thursday

Hatton 54, West Morgan 34

Tanner 68, Falkville 28

Monday

Tanner vs. Hatton, 6 p.m.

Class 3A, Area 11 at Danville

Thursday

Good Hope 58, Hanceville 51

Danville 55, Vinemont 39

Saturday

Good Hope 47, Danville 43, OT

Class 3A, Area 15

at Lauderdale County

Thursday

Elkmont 66, West Limestone 50

Lauderdale County 55, Clements 36

Monday

Elkmont vs. Lauderdale County, 6 p.m.

Class 4A, Area 14
at East Limestone

Thursday

Ardmore 65, Madison County 41

East Limestone 68, Columbia 36

Saturday

East Limestone 58, Ardmore 46

Class 4A, Area 15

at Lawrence County

Thursday

East Lawrence 61, Priceville 57, OT

Lawrence County 52, Fairview 33

Monday

East Lawrence vs. Lawrence County, 6 p.m.

Class 5A, Area 13 at Hartselle

Thursday

Brewer 75, West Point 38

Hartselle 62, Cullman 37

Monday

Brewer vs. Hartselle, 6 p.m.

Class 5A, Area 16 at Athens

Thursday

Muscle Shoals 58, Decatur 44

Athens 61, Russellville 28

Saturday

Athens 69, Muscle Shoals 53

Class 6A, Area 16

at Sparkman

Thursday

Bob Jones 54, Florence 38

Sparkman 44, Austin 35

Monday

Sparkman vs. Bob Jones, 6 p.m.

BOYS

Class 1A, Area 11

at St. Bernard

Tuesday

Lynn 45, Mount Hope 40

Friday

Speake 75, Meek 42

St. Bernard 57, Lynn 34

Monday

Speake vs. St. Bernard, 7 p.m.

Class 1A, Area 15

at Hazlewood Tuesday

Athens Bible 80, Tharptown 34

Friday

R.A. Hubbard 53, Decatur Heritage 46

Hazlewood 89, Athens Bible 46

Monday

R.A. Hubbard vs. Hazlewood, 7:30 p.m.

Class 2A, Area 10

at Cold Springs

Friday

Addison 64, Winston County 62

Cold Springs 78, Oakman 40

Monday

Addison vs. Cold Springs, 7 p.m.

Class 2A, Area 15 at Tanner

Friday

West Morgan 65, Falkville 55

Tanner 102, Hatton 60

Monday

Tanner vs. West Morgan, 7:30 p.m.

Class 3A, Area 11

at Good Hope

Friday

Hanceville 70, Vinemont 61

Danville 55, Good Hope 53

Monday

Danville vs. Hanceville, 7 p.m.

Class 3A, Area 15

at Lauderdale County

Friday

Elkmont 49, West Limestone 41

Lauderdale County 62, Clements 38

Monday

Lauderdale County vs. Elkmont, 7:30 p.m.

Class 4A, Area 14

at Madison County

Friday

East Limestone 65, Ardmore 64

Madison County 58, Columbia 44

Monday

East Limestone vs. Madison County, 7 p.m.

Class 4A, Area 15

at Lawrence County

Friday

Priceville 57, Fairview 49

Lawrence County 67, East Lawrence 62

Monday

Lawrence County vs. Priceville, 7:30 p.m.

Class 5A, Area 13 at Hartselle

Friday

Cullman 52, Brewer 42

Hartselle 53, West Point 37

Monday

Hartselle vs. Cullman, 7:30 p.m.

Class 5A, Area 16 at Decatur

Friday

Muscle Shoals 54, Athens 47

Decatur 72, Russellville 52

Monday

Decatur vs. Muscle Shoals, 7 p.m.

Class 6A, Area 16

at Sparkman

Friday

Austin 77, Bob Jones 58

Sparkman 66, Florence 47

Monday

Austin vs. Sparkman, 7:30 p.m.

Save $84.50 a year off our newsstand price:
Subscribe today for only 38 cents a day!

Leave feedback
on this or
another
story.

Email This Page


  www.decaturdaily.com