News from the Tennessee Valley Sports
MONDAY, APRIL 2, 2007
SPORTS | HOME | ARCHIVES | SPORTS COLUMNS | SCHEDULES

Decatur Daily Class 1A-3A Players And Coaches Of The Year

Boys players of the year

2007 Rod Byrd, Tanner

2006 Josh Bedwell, Priceville

2005 Jesse Rutherford, Hatton

2004 Ryan Harrison, Hatton

2003 Julius Lucas, Tanner

2002 Jerrell Vinson, Decatur Heritage

2001 Reprobatus Bibbs, Courtland

2000 Reprobatus Bibbs, Courtland

1999 Josh Bryant, Hatton

1998 Reynaldo Robinson, Tanner

1997 Travis Hines, Tanner

1996 Jamie Cain, Clements

1995 Adrian Taylor, Speake

1994 Andy Haggenmaker, E. Limestone

1993 Chad Steadman, Hatton

1992 Mark Brown, Danville

1991 Mark Brown, Danville

1990 Dewayne Uselton, E. Limestone

1989 Anthony Kingston, Tanner

1988 Anthony Kingston, Tanner

1987 Darin Liles, Hazlewood

1986 Greg Yarbrough, Tanner

1985 Buck Williams, Clements

1984 Roy Fletcher, East Limestone

1983 Roy Fletcher, East Limestone

1982 Kenneth Owens, East Lawrence

1981 Donald Reedus, Courtland

1980 Terry Williams, Elkmont

1979 Freddie Benford, East Limestone

1978 Tim Thomas, West Morgan

Boys coaches of the year

2007 Chris Whitt, Tanner

2006 Darrell Haynes,Priceville

2005 Robert Pope, Danville

2004 Melcha Satchel, Courtland

2003 Tommy Kyle, Decatur Heritage

2002 Aaron Goode, Hazlewood

2001 Tommy Kyle, Decatur Heritage

2000 Melcha Satchel, Courtland

1999 Mike Sanderson, Ardmore

1998 Thomas Jones, Courtland

1997 Chris Whitt, Tanner

1996 Darryl Adams, Clements

1995 Harold Pirtle, Speake

1994 Jack Steele, Hazlewood

1993 Garth Garris, East Limestone

1992 Wayne Bowling, Danville

1991 Jack Steele, Hazlewood

1990 Jimmy Drake, East Limestone

1989 Gary Steadman, Courtland

1988 Jimmy Drake, East Limestone

1987 Darin Liles, Hazlewood

1986 Billy Owens, Tanner,

and Jack Steele, Hazlewood

1985 Jimmy Drake, East Limestone

1984 Jimmy Drake, East Limestone

1983 Jimmy Drake, East Limestone

1982 Stan Carr, East Lawrence

1981 Gary Steadman, Courtland

1980 Royal Carpenter, Hatton

1979 Jimmy Drake, East Limestone

1978 Jimmy Drake, East Limestone

Girls players of the year

2007 Hollye Keenum,Tanner

2006 Chasity Campbell,W. Limestone

2005 Amber Rutherford, Hatton

2004 Starr Orr, Speake

2003 Starr Orr, Speake

2002 Starr Orr, Speake

2001 Jamie Blackwood, Speake

2000 Candace Byrd, Tanner

1999 Candace Byrd, Tanner

1998 Kim Cooper, Hazlewood

1997 Megean Hancock, Hatton

1996 Rosslon Horton, Speake

1995 Rosslon Horton, Speake

1994 Leslie Ramsey, Ardmore

1993 Lori Breedlove, Danville

1992 Laneta Madden, Courtland

1991 Laneta Madden, Courtland 1990 Christy Ferguson, Falkville

1989 Rhnea Ellenburg, Danville

1988 Shelly Halbrooks, West Morgan

1987 Christy Chaney, Falkville

1981 Diana Kennedy, Ardmore

Girls coaches of the year

2007 Larry Greene, Tanner

2006 Darin Liles, Hazlewood

2005 Darin Liles, Hazlewood

2004 Cophia Rutherford, Hatton

2003 Sonya Marks, West Limestone

2002 Cophia Rutherford, Hatton

2001 Darin Liles, Hazlewood

2000 Larry Greene, Tanner

1999 Larry Tribble, West Limestone

1998 Darin Liles, Hazlewood

1997 Darin Liles, Hazlewood

1996 Cophia Rutherford, Hatton

1995 Cophia Rutherford, Hatton

1994 Harold Pirtle, Speake

1993 Karen Melson, Danville

1992 Karen Melson, Danville

1991 Karen Melson, Danville

1990 Karen Melson, Danville

1989 Karen Melson, Danville

1988 Royal Carpenter, Hatton

1987 Debbie Blakely, Tanner

1981 Rheta Hagood, Hazlewood

Note: During 1979-80 and 1982-86, The Daily chose one girls all-area team without splitting into large and small schools.

Save $84.50 a year off our newsstand price:
Subscribe today for only 38 cents a day!

Leave feedback
on this or
another
story.

Email This Page


  www.decaturdaily.com