News from the Tennessee Valley Sports
THURSDAY, APRIL 26, 2007
SPORTS | HOME | ARCHIVES | SPORTS COLUMNS | SCHEDULES

ALABAMA SPORTS WRITERS ASSOCIATION'S FINAL SOFTBALL STATE RANKINGS

Softball

Class 6A

1-Vestavia Hills (48-3)

2-Sparkman (43-7)

3-Hueytown (45-3)

4-Hoover (46-10)

5-Baker (60-6)

6-Huntsville (39-9)

7-Pelham (38-9)

8-Tuscaloosa County (34-10)

9-Dothan (36-9)

10-Daphne (35-12)

Class 5A

1-Hartselle (45-10)

2-Springville (35-16)

3-Gulf Shores (30-19)

4-Gardendale (26-12)

5-Muscle Shoals (24-7)

6-Decatur (35-16)

7-Mortimer Jordan (24-8)

8-St. Paulís (26-9)

9-Curry (30-11)

10-Rehobeth (24-6)

Class 4A

1-St. James (25-4)

2-Corner (43-12)

3-Dadeville (35-6)

4-Trinity (21-2)

5-Alexandria (30-13)

6-Wilson (24-9)

7-Lawrence Co. (35-13)

8-Ardmore (24-18)

9-Central-Florence (31-14)

10-East Limestone (23-15)

Class 3A

1-Mobile Chr. (41-14)

2-Pisgah (27-15)

3-Leeds (33-15)

4-Colbert Heights (37-7)

5-Susan Moore (25-12)

6-Madison Acad. (18-12)

7-Elkmont (25-11)

8-B.B. Comer (23-11)

9-Glencoe (24-15)

10-West Blocton (16-5)

Class 2A

1-Ider (46-12)

2-J.B. Pennington (35-6)

3-Oakman (27-7)

4-G.W. Long (24-6)

5-Cherokee (24-15)

6-American Chr. (17-4)

7-West Morgan (32-12)

8-Flomaton (13-3)

9-Ranburne (25-6)

10-Westminster (17-12)

Class 1A

1-Athens Bible (32-7)

2-Kinston (23-9)

3-Millry (30-5)

4-Speake (27-10)

5-Hubbertville (20-7)

6-Pleasant Home (18-9)

7-Woodville (24-12)

8-Jacksonville Chr. (14-4)

9-Collinsville (23-15)

10-Ragland (22-15)

AISA

1-Tuscaloosa Acad. (34-6)

2-Lee-Scott Acad. (33-8)

3-Faith Acad. (29-5)

4-Lakeside (29-3)

5-Edgewood Acad. (28-12)

6-Cornerstone (22-0)

7-Patrician Acad. (24-7)

8-Glenwood (13-9)

9-Lowndes Acad. (20-9)

10-Marengo Acad. (19-7)

State baseball playoffs

The second round of the Alabama High School Athletic Association state baseball playoffs will be best-of-three series beginning with a doubleheader Friday. If necessary,
decision games will be Saturday. Here are the local teams
involved:

Class 1A: Cedar Bluff at Decatur Heritage, 1 & 3 p.m. (Sat., 10 a.m.)

Athens Bible at Speake/Gaston winner, TBA

Class 2A: Fyffe at West Morgan, 4 & 6 p.m. (Sat., 1 p.m.)

Hatton at Westbrook Christian, 5 & 7 p.m. (Sat., 4 p.m.)

Addison at Mars Hill, 4:30 & 6:30 p.m. (Sat., 7 p.m.)

Class 3A: Danville at Holly Pond, 3 & 5 p.m. (Sat., 3 p.m.)

Class 4A: Madison County/East Lawrence winner at Oneonta, 5 & 7 p.m. (Sat., 4:30 p.m.)

Lawrence County at Boaz, 4:30 & 7 p.m. (Sat., 3 p.m.)

Class 5A: Etowah at Hartselle, 5 & 7:30 p.m. (Sat., 2 p.m.)

Save $84.50 a year off our newsstand price:
Subscribe today for only 38 cents a day!

Leave feedback
on this or
another
story.

Email This Page


  www.decaturdaily.com